Alergia wziewna dotyka coraz więcej osób. Objawy często imitują inne dolegliwości do tego stopnia, że pacjent nawet nie wie, że ma alergię! Przedstawimy najpowszechniejsze alergeny i opiszemy możliwe objawy alergiczne spowodowane kontaktem z nimi.


Alergia na pyłki roślin

Pylenie roślin zaczyna się na początku roku (leszczyna) i trwa do późnej jesieni! Najbardziej nasilonym okresem jest najczęściej wiosna i wczesne lato. Niektóre pyłki powodują tak zwane reakcje krzyżowe, co oznacza, że alergicy mogą zareagować na inne czynniki, np. osoby uczulone na pyłki brzozy mogą dostać alergii na jabłko czy pomidory a pacjenci, którzy mają alergię na pyłki traw, mogą dostać alergii na truskawki, seler, szpinak i orzeszki ziemne. Osoby uczulone na bylicę mogą reagować alergicznie na rumianek, słonecznik, pieprz i anyż.

Objawy alergii na pyłki roślin to: katar sienny, obfity katar, wydzielina ściekająca po tylnej ścianie gardła, niedrożny nos, swędzenie oczu, pieczenie oczu, swędzące powieki, światłowstręt, bóle gardła, pieczenie gardła, swędzenie podniebienia miękkiego, obrzęk błony śluzowej górnych dróg oddechowych, kaszel. Czasami zdarzają się duszności i zmiany skórne w postaci pęcherzy i/lub wyprysków.


Kobieta z dmuchawcem jako symbolem alergii na pyłki. Kobieta dmucha w tego dmuchawca. Jest na łonie natury, w tle zieleń.

Alergia na pleśnie

Pleśnie, obok pyłków roślin, należą do podstawowych alergenów wziewnych. Z reguły jeśli występuje alergia na pyłki to jest także alergia na pleśnie, ponieważ ich białka są bardzo podobne. Najczęściej alergizującymi pleśniami są alternaria i cladosporium. Ich aktywność przejawia się praktycznie przez cały rok, choć nasilenie obserwuje się latem. Alternaria spotykamy w wilgotnych i ciepłych pomieszczeniach takich jak kuchnia lub łazienka. Mogą one pojawić się także na zabawkach dla dzieci, dlatego warto to sprawdzać! Cladosporium są aktywne w powietrzu, zwłaszcza w trakcie koszenia traw i zbóż. Osoby uczulone na grzyby pleśniowe mogą odczuć nasilenie objawów po zjedzeniu suszonych owoców, grzybów oraz serów pleśniowych.

Objawy alergii na pleśnie to: podrażnienia, zapalenia i obrzęk błon śluzowych układu oddechowego, katar, zapchany nos, pieczenie nosa oraz trudności w oddychaniu i bóle głowy.



Alergia na roztocza kurzu domowego

Roztocza kurzu domowego powodują alergie przez cały rok. Najgorszym okresem jest jednak okres grzewczy, zaczynający się w listopadzie a kończący w marcu. Wtedy bowiem podgrzany na kaloryferze kurz zwiększa swoja siłę alergizującą. Jest bardziej drażniący. Roztocza kurzu znajdują się praktycznie w całym domu, bowiem przyczepiają się one do wszelkich powierzchni. W nadmiarze spotykamy je w sypialni w materacach łóżek. Obserwuje się wówczas nasilenie objawów po przebudzeniu nad ranem. Rozwiązaniem może być specjalny materac antyalergiczny ze ściąganą poszewką, którą można wyprać. Nagromadzenie roztoczy kurzu domowego obserwuje się także na dywanach i wykładzinach, dlatego osoby uczulone na kurz powinny sie ich pozbyć z domu, zastępując je panelami lub płytkami. Ważne jest, aby osoby uczulone na roztocza nie spożywały w dużych ilościach: krabów, ślimaków i krewetek! Może to bowiem wywołać nasilenie reakcji alergicznej.

Objawy alergii na roztocza kurzu domowego to: zapalenie spojówek, świąd oczu, zaczerwienienie i łzawienie oczu, napady kichania, wodnisty wyciek z nosa, zatkany nos, suchość śluzówek nosa, pieczenie śluzówek nosa, bóle gardła, pieczenie i suchość gardła, suchość i szorstkość skóry, utrudnione oddychanie, duszności, przewlekły kaszel z odczuciem łaskotania w krtani. Uważa się, że alergia na roztocza kurzu może powodować astmę oskrzelową.


Alergia na pierze

Obok roztoczy kurzu domowego częstym alergenem są pióra gęsi, wypełniające poduszki, na których śpimy. Przez to również można odczuć pogorszenie po wstaniu z łóżka. Istnieją jednak poduszki i kołdry antyalergiczne, które skutecznie rozwiązują ten problem.

Objawy alergii na pierze to: wodnisty katar, zatkany nos, swędzenie i pieczenie oczu, trudności w oddychaniu, ból głowy, zmiany skórne.


Alergia na sierści zwierząt

Alergia na sierści zwierząt pojawia się z reguły w momencie kontaktu ze zwierzęciem. Jednak sierść może zostać w pomieszczeniu nawet długo po tym, jak pupila nie ma już w domu i też wywoła to alergie. Spotyka sie także, że reakcje alergiczne pojawiają się nawet wskutek przechodzenia korytarzem, którędy szedł pies lub kot sąsiada! Do najczęstszych alergenów pochodzenia zwierzęcego należą sierść kota, sierść psa, sierść świnki morskiej i sierść chomika.

Objawy alergii na sierści zwierząt to: napadowe kichanie, świąd oczu, łzawienie, opuchlizna spojówek, katar, wysypka, swędzenie skóry, duszności.


Podsumowanie

Jeśli ktoś podejrzewa u siebie alergię na pyłki, pleśnie, kurz domowy, pierze lub sierści zwierząt to polecamy doskonałą metodą biorezonansu MORA, za pomocą której można wykonać testy alergiczne oraz przeprowadzić odczulanie alergii! Testy i odczulanie MORA prowadzimy w naszym gabinecie. Zapraszamy.