Stres jest niestety nieodłączną częścią naszego życia i może wpływać na wiele chorób, których podłoża szukamy gdzieś indziej.


Zaburzenia psychosomatyczne

Mianem zaburzeń psychosomatycznych nazywa sie choroby ciała, których przyczyną są emocje. Należą do nich np. nerwica żołądka. Są również dolegliwości, które zostały jakby zainicjowane przez silny stres a potem zaczęły żyć swoim życiem. Przykładem może tu być zniszczenie przez stres ciągłości ścianek jelit, co doprowadza do tak zwanego "nieszczelnego jelita" - a to wywołuje np. alergie, bóle stawów czy choroby autoimmunologiczne. W takich przypadkach tonizacja układu nerwowego nie przyniesie efektu, a często ludzie biorą magnez, łykają tabletki uspokajające i nie wiedzą, czemu ich dolegliwości nie mijają. Trzeba bowiem zastosować dodatkowo działanie usuwające skutki stresu, w tym przypadku regeneracje jelit i odczulenie alergii.


Nasze choroby mogą mieć bardzo skomplikowane podłoże, dlatego konieczna jest dokładna diagnostyka, by szczegółowo ustalić, co sie dzieje i jakie są tego przyczyny. W naszym gabinecie prowadzimy taką diagnostykę oraz prowadzimy terapie zarówno stresu jak i skutków stresu.


Stres a układ immunologiczny

Z doświadczeń wynika, że stres w znacznym stopniu osłabia układ immunologiczny. Stajemy sie nie tylko podatni na infekcje bakteryjne czy wirusowe ale także na zmiany narządowe. W przewlekłym stresie produkowany jest bowiem w dużej ilości hormon zwany kortyzolem, który jak sie okazuje, zmniejsza liczbę i aktywność krwinek białych, odpowiedzialnych za odporność organizmu oraz zmniejsza zdolność organizmu do produkcji przeciwciał.

Istnieją jakby dwie reakcje na przewlekły stres - natychmiastowa i powolna, bardziej niszcząca, podstępna. Jedni dość szybko zaczynają borykać sie z częstymi infekcjami i problemami zdrowotnymi a drudzy przez wiele lat żyją niby w pełnym zdrowiu a potem przychodzi nagłe mocne załamanie zdrowia i okazuje sie, że doznają wylewu lub zawału.. Drugi przypadek pokazuje, jak choroba może w ukryciu rozwijać sie latami nie dając żadnych objawów. Stąd ważne są profilaktyczne badania stanu organizmu - swoisty „przegląd”, czy przypadkiem nic złego sie nie dzieje, albo czy nie ma przesłanek wskazujących na cos niebezpiecznego.